Valsts vides dienesta (VVD) Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes (JIŪP) inspektori sadarbībā ar Vidzemes zvejnieku biedrības (VZB) biedriem un Valsts policijas (VP) darbiniekiem trešdien, 23.novembrī, pie Salacas upes aizturēja maluzvejnieku, kurš nelikumīgā zvejā tika pieķerts arī mēneša sākumā, līdz ar to šoreiz par viņa darbībām ir sākts kriminālprocess.

Foto: Jānis Brants

Jau ziņots, ka 2.novembrī Salacā, pie Rostu klintīm, tika aizturēts 1954.gadā dzimis vīrietis, kurš upē nelegāli izliktos mazizmēra tīklos jeb tā sauktajos "televizoros" bija noķēris 9,78 kilogramus smagu lašu mātīti ar ikriem un 2,7 kilogramus smagu līdaku. Aizturēšana notika brīdī, kad maluzvejnieks ar velosipēdu devās prom no upmalas. Abas zivis vairs nebija dzīvas.

Toreiz likumpārkāpējs tika saukts pie administratīvās atbildības sodīts ar 500 latu naudas sodu. Tāpat viņam bija jākompensē zivju resursiem nodarītie zaudējumi 560 latu apmērā.

Ne sodu, ne kompensāciju vīrietis nebija samaksājis, kad trešdien, 23.novembrī, likumsargi pie Salacas viņu aizturēja atkal. Šoreiz maluzvejnieks savā nelikumīgi izliktajā tīklā bija nozvejojis vienu lasi, tādējādi nodarot zivju resursiem 500 latu zaudējumus.

Foto: Jānis Brants

Uz notikuma vietu tika izsaukti VP darbinieki, kuri saistībā ar notikušo pieņēma lēmumu sākt kriminālprocesu.

Krimināllikums paredz, ka par zivju ķeršanu bez attiecīgas atļaujas vai saudzēšanas laikā, vai neatļautās vietās, vai ar aizliegtiem rīkiem un paņēmieniem, ja tā izdarīta īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai ar to radīts būtisks kaitējums, var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem, arestu, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām (20 000 latiem).

JIŪP inspektors Jānis Brants atgādina, ka nolūkā nepieļaut normatīvo aktu pārāk plašu interpretāciju VVD novembra vidū ir pieņemts speciāls rīkojums, kas nosaka, ka gadījumā, ja maluzvejnieks savas nelikumīgās darbības ir īstenojis zvejas lieguma laikā, ja tas noticis īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, un ja ar šādu rīcību ir arī nodarīti zaudējumi zivju resursiem, tad persona ir saucama pie kriminālatbildības. Tas pats attiecas uz spiningotājiem.

Kā liecina jaunākie JIŪP apkopotie dati, šā gada novembrī no Vidzemes upēm un Rīgas jūras līča piekrastes ūdeņiem kopumā izņemti 23 nelikumīgi zvejas rīki. Jūrā atrasti 11 zivju tīkli, Salacā - pieci "televizori", viens nēģu murds un viens zivju tīkls, Vitrupē - divi nēģu murdi, Aģē - viens nēģu murds, bet Pēterupē - viens zivju tīkls un viens nēģu murds.

Par nelikumīgu zivju ķeršanu Vidzemes ūdeņos novembrī ir sāktas trīs administratīvo pārkāpumu lietas un viens kriminālprocess, liecina VZB rīcībā esošā informācija.

JIŪP un VZB turpinās veikt pastiprinātus zvejas kontroles pasākumus Vidzemes upēs, kamēr noslēgsies lašveidīgo nārsta laiks.